Устрем Велофест 2012 и отчет на клуба за 2011 г. | ||
|
Мнозина от вас вероятно ще се запитат за какъв дявол пък е притрябвало на някой клуб да публикува отчет тук? Е, казано най-просто, това е просто начин един от активните клубове в страната, който е базиран във Варна, да запознае читателите и от другите краища на България с дейността си, която, сами ще се убедите, не е никак скромна по размери. Конкретният повод всъщност е едно двудневно събитие, което клубът скоро ще организира - Велофест Устрем. То ще е на 7-8 април 2012 г. и подробностите за него ще публикуваме преди самия отчет. Покрай това обаче хората от варненския клуб решиха, че няма да е зле да се представят на аудиторията и малко по-подробно чрез това, което са свършили през изминалия сезон. За активностите на клуба през 2012 г. следете и техния сайт на адрес: http://ustrem-bg.com/ УСТРЕМ ВЕЛОФЕСТ 2012 7-ми и 8-ми Април Двудневен празник за всички, които обичат велосипедите и природата Елате и станете част от емоцията на това ново и уникално за Варна събитие. Основните акценти на събитието са следните: 7-ми Април (Събота) – „С колело около Варна“:
8-ми Април (Неделя) – „Планинско колоездене с дъх на море“:
Партньори и съорганизатори на събитието са:
За повече информация, програма и условия за участие: http://www.facebook.com/events/258823880876404/ За контакти: Здравко Василев, 0889 77 56 61, Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.
Велоклуб „УСТРЕМ“ ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА през 2011 година Тази година беше от изключителна важност за развитието на клуба във всяко отношение. Изгради се голям и сплотен екип от мотивирани и работещи за клуба хора, на които бяха проведени различни обучения и участваха активно в организационната работа. През годината бяха организирани множество прояви: велоизлети, шосейни карания, карания за начинаещи, походи, велошествия, състезания, медийни изяви и партньорства във външни събития. Клубът установи и затвърди контакти с други организации и институциите. I. Обучения – С цел подобряване на компетентността и велокултурата на членовете на клуба бяха организирани серия от обучения:
II. Излети (еднодневни карания) – Това е най-регулярната и основна дейност на клуба. През годината бяха организирани множество излети по шосе и „черно“ за различни нива на напредналост, включително и такива за начинаещи.
Общо: 304 участия III. Походи (многодневни карания), изкачвания, рeгионални срещи – Походите също бяха немалко на брой и минаха отлично. Точно от този тип прояви са най-скъпоценните спомени и изживявания. През тази година положихме началото на велопоход „Чудния изток на Стара планина“, който възнамеряваме да бъде ежегоден. Затвърдихме традиционните ни събития – „Джулайски велопоход“ и „Изкачване на връх Ботев с велосипеди“. Бяха организирани походи в комбинация с две срещи на велосипедисти от няколко града в района на язовир Тича и село Дъскотна. През месец Октомври се проведе „Вело-каякинг уикенд“, отзивите от който бяха страхотни.
Общо: 145 участия IV. Състезания, събития и други - През 2011 година организирахме от най-зрелищните и атрактивни велопрояви във Варна - велоскокове на въздушна възглавница и Състезание по траял, част от Fun City. Първото събитие премина с голям успех и интерес, но проливният дъжд прогони публиката и участниците от състезанието
V. Участие във външни прояви и партньорство – С цел да подпомогне други сродни организации и каузи, клубът участва в няколко инициативи, като по този начин освен че беше полезен, се изградиха и важни контакти. Велоклубът се представи изключително добре с голям брой участници в маратон „Шуменско плато“
VI. Велошествия - по образец на световното явление „Критична маса“ и адаптирайки каузата към нашите условия и проблеми, поставихме началото на вече традиционното „Велошествие в търсене на забравената велоалея“. По този начин поставихме в обществото въпроса за липсата на адекватна инфраструктура за велотранспорт. Първото шествие беше на „Деня на Земята“ – 22-ри април, а традицията е шествията да се правят в последния петък на всеки месец.
ОБЩО: 936 участника VII. Обществена работа – Обществената работа на клуба беше насочена към каузата за условия за велотранспорт в града. В тази връзка през 2011 година клубът направи много чрез велошествията, срещите на всички нива с общинската администрация, участие в „Националната конференция по градска мобилност“, срещите с кандидатите за кмет и за общински съветници. Особено внимание заслужава участието ни в конференцията чрез доклад за проведени във Варна серия от експерименти относно скоростта на придвижване с различни видове транспорт, ясно доказващ предимствата на велосипедите. Благодарение на всички тези усилия и вниманието от страна на медиите, бе привлечен сериозен обществен интерес и проблемът с липсата на условия за велотранспорт стана ясно разпознаваем в обществото, от страна на политиците и общинската администрация, което е забележителен успех. През пролетта участвахме в кампанията „НЕ на забраната за планинско колоездене в горите“. Клубът активно и успешно работи по изграждане и разширяване на велообществото във Варна и региона. VIII. Медийно представяне – Благодарение на положените усилия в тази насока, обществените каузи и някои други прояви на клуба бяха добре отразени в медиите, а Фейсбук станицата на клуба набра популярност и стана основно средство за комуникация. През тази година в медийното пространство бяха регистрирани около 250 статии и репортажи с наше участие. Особено внимание заслужават участията ни в националните телевизии, които бяха 6 на брой в телевизии като НОВА ТВ, 7 ДНИ, БНТ, БНТ Свят. Бяха изградени множество контакти с медии и журналисти.. По-особено внимание заслужават следните два материала:
IX. Контакти и сътрудничество – Благодарение на обществената работа, събитията и партньорските прояви установихме и затвърдихме контактите със сродни организации и институциите. Като пример можем да изброим: Община Варна, „Аз карам“, Фондация „Фактор“, Велоеволюция, фирма „Веломания“, КК “Сините камъни“- Сливен, Сдружение варненски младежки фестивал, Велоклуб „Илчов баир“, велосипедисти от Ямбол, БМЧК. Клубът стана член на Младежкия форум за партньорство с местната власт, а председателят му Здравко Василев - делегат в Консултативния младежки съвет към Община Варна. X. Развитие – През изминалата година бяха привлечени нови участници в работната група на клуба, започна да се откроява и развива шосейна група, а името на клуба стана разпознаваемо и популярно. Благодарение на огромния брой събития и системната си работа, велоклуб „УСТРЕМ“ се наложи като водещ любителски клуб за град Варна и един от най-активните в страната, а градът ни може да се похвали с голям брой събития за любители велосипедисти. |
Последна промяна ( Четвъртък, 29 Март 2012 21:08 ) |
Коментари