Начало ????? ????? ?????? Миш-маш # 3
Миш-маш # 3
Написано от Любомир Ботушаров    Четвъртък, 10 Януари 2002 19:58    Печат

ZR9000

С това кодово название е обозначена новата алуминиева сплав, разработена от компанията Trek, която е една най-големите марки за велосипеди в света. Нейните инженери са се трудили повече от 10г., за да измислят новия материал. Това е може би първата сплав, която е създадена специално за продукти за колоездене, доколкото останалите алуминиеви сплави като сериите 6000 и 7000 например отдавна се използват в промишлеността и намират най-различно приложение. Известно е, че първата цифра на съответната серия показва с какъв друг метал е смесен алуминият. Серията 6000 е алуминий + магнезий и силиций, а серията 7000 е алуминий + цинк. Новата сплав ZR9000 е комбинация от алуминий и цирконий. Цирконият е метал, елемент №40 в таблицата на Менделеев. Той се обозначава с Zr, откъдето идва и името на новата сплав. Защо обаче инженерите от Trek са избрали точно него и с какво новата сплав се отличава от другите?

Алуминият по принцип е мек метал и рядко се използва в чист вид. Когато му се добавят допълнителни заздравители обаче (споменатите вече цинк, магнезий, силиций и т.н.), той става твърд и здрав. Тук е тънкостта да се намери идеалната сплав, защото ако материалът е много твърд, той ще понесе без проблем всякакви удари, но ще се счупи при обработката на тръбите (при огъването им например). Ако пък е твърде мек, тогава лесно ще се обработва, но няма да е достатъчно здрав. Специалистите от Trek твърдят, че с помощта на елемента Цирконий са създали именно такава сплав - достатъчно здрава за нуждите на планинското колоездене, но и позволяваща по-лесна обработка. Освен това тя е по-лека от повечето други алуминиеви сплави на пазара.

Засега новият материал се използва предимно в моделите на Trek и на тяхната дъщерна компания Gary Fisher. Очаква се обаче  и други производители на рамки да проявят интерес към ZR9000. Времето ще покаже дали новата сплав ще се наложи успешно на пазара и дали ще бъде наистина по-добра от повечето други материали.


Застраховките

Планинското колоездене е един колкото вълнуващ, толкова и опасен спорт. Всички знаем това и често сме го изпитвали на собствен гръб, или по-точно на собствените си крайници. Затова не е чудно, че в САЩ и Европа, където планинското колоездене не само е известно отдавна, но е и много развито и броят на колоездачите е огромен, има цял куп застраховки, свързани с този спорт. Известно е, че там пазара на застраховки е много развит, тъй като високият стандарт на хората им позволява да заделят пари за подобен вид сигурност. Затова в тези страни има застраховки почти за всичко и за всекиго. Планинските колоездачи не правят изключение, но за тях като че ли възможностите са най-малко.

Макар на пръв поглед да изглежда, че специалните застраховки, свързани с планинското колоездене са с нещо по-изгодни, всъщност те наистина са, но не за колоездачите, а за застрахователните компании. Те са усетили, че този спорт крие опасност от чести контузии от типа на счупени ръце например и затова ако сключите обща застраховка за злополука, най-вероятно травмите, получени при планинско колоездене няма да бъдат покрити от нея. Друго си е, ако сте си счупили ръката, карайки градското си колело в парка, тогава няма да има проблеми. Специалните застраховки за колоездачи също не включват всички контузии, а напротив, действието им е ограничено само до най-сериозните травми, от които последствията са смърт или тежка телесна повреда (обездвижване, слепота и др. такива ужасни неща). Такива застраховки се предлагат от ограничен кръг застрахователни компании, а също и от различни организации, свързани с планинското колоездене, например федерации, асоциации и тям подобни.

Не е лесно и със застраховането на самите байкове, тъй като те са лесна плячка за крадците и това кара застрахователите да ги избягват. Застраховките за колелата обикновено са по-скъпи от тези за други вещи със същата стойност, често се поставят и допълнителни изсквания, например байкът да е бил заключен с точно определена марка заключалка, или пък да е бил в заключено помещение и т.н. Понякога даже се приемат само застраховки на байкове до определена стойност. И при този тип застраховки най-изгодни са условията в различните организации за колоездене, тъй като те са много по-солидарни с велосипедистите и техните нужди.

На запад се предлагат даже и застраховки за колоездачи, които покриват вредите, причинени от тях на трети лица. С други думи т.нар. "гражданска отговорност", но не за шофьори, а за велосипедисти. Тези полици са предназначени за случаите, когато в планината стане неволен сблъсък между водач на маунтин байк и турист например, особено ако туристът претърпи някаква контузия. Това не значи, разбира се, че на колоездачите с подобна застраховка им е позволено да газят пешеходците както си искат.

Всичко казано дотук не се отнася за България и може би така е по-добре. В нашата страна не знам как стоят тези въпроси, но си струва човек да проучи от какво може да се защити и от какво не. Чувал съм подробнисти само за т.нар. планински застраховки, които покриват разходите за извозването на пострадали в планината скиори, бордисти, колоездачи, туристи и др. до болницата. В противен случай услугите на планинската спасителна служба могат да ви излязат солено. Въпросните застраховки не са скъпи, така че си струва човек да се подсигури. 


Add this to your website

Коментари

Моля, влезте в профила си, за да публикувате коментар
Последна промяна ( Вторник, 10 Февруари 2009 20:23 )
 

Партньори

MTB-BG.com достига до читателите си, благодарение на подкрепата от:











Стани сътрудник на MTB-BG.com

Ако желаете ваши материали (статии, снимки, видеоклипове и др.) да бъдат публикувани в MTB-BG.com, свържете се с мен на [email protected] или чрез съобщение през Facebook страницата на МТБ-БГ. Можете да видите и някои от най-удобните начини за изпращане на материали ТУК