Начало ????? ????? ?????? Опитват се да забранят превозването на велосипеди към Витоша и в София?
Опитват се да забранят превозването на велосипеди към Витоша и в София?
Написано от Любомир Ботушаров    Понеделник, 07 Април 2014 19:34    Печат

На първо място, извинявам се на аудиторията за неясното заглавие. За съжаление то най-точно описва ситуацията в момента, която е също толкова неадекватна.


Засега действието се развива главно във Facebook, така че ще го проследя с помощта на връзки към други източници. Така или иначе, за коментари още е рано, тъй като не се знае какво всъщност се случва.

Всичко започна с това, което се вижда на следната снимка (ползвам я, без да съм сигурен кой е неин автор, но вярвам, че той няма да има нищо против):


Както можете да се досетите, снимката взриви интернет пространството, поне що се отнася до нашата общност. Няколко места, където можете да намерите коментари (не винаги лицеприятни) по случая, са тези:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201689281375316&set=a.1039461708303.2007328.1278353942&type=1 - снимката във Facebook и коментарите под нея

http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=151214&start=30#p980195 - тема в нашия форум, от това мнение нататък.

http://velobg.org/forbidden-bikes-in-the-buses - анализ на ситуацията в сайта на Велоеволюция

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=623131701112994&id=198997223526446 - дискусия на Facebook страницата на Центъра за градска мобилност - там има и мои коментари, така че няма смисъл да ги повтарям и тук.

Появиха се и няколко публикации в медии - сп. 360, webcafe и др.

От всички тези източници би трябвало да добиете представа какво става, но ще направя и кратко обобщение:

По някаква причина, вероятно свързана с инцидент или оплакване, някой в Центъра за градска мобилност е решил да забрани качването на велосипеди в няколко автобусни линии, обслужващи (най-общо) дестинацията Витоша. За момента всичко това е материализирано върху някакви хвърчащи бележки, като не е ясно издадена ли е заповед, кой я е издал, на какво основание и т.н. Нещо повече, от Центъра за градска мобилност се опитват да внушат, че и досега е било забранено превозването на велосипеди, при това в целия градски транспорт и единственото изключение (отскоро) било метрото. А подобно тълкуване на Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт на територията на Столична община противоречи на всякакви юридически правила и логика.

Какво може да се направи?

На първо място трябва да се изясни самия характер на забраната - има ли я, как е въведена, и т.н. Това е предпоставка тя да бъде атакувана по съответния ред. За да бъде изработена някаква обща позиция и подход, сдружение Велоеволюция инициира в сряда среща на клубове и други организирани форми в софийската колоездачна общност, на която да умуваме какво и как да предприемем, за да защитим правата си.

Междувременно из Facebook се правят планове за различни форми на протести, в което няма нищо лошо, разбира се - само ме притеснява това, че някои от тях май се канят да бъдат доста непристойни, което би могло повече да навреди, отколкото да помогне за решаване на случая. Затова бих призовал всички любители на планинското колоездене, ако ще протестират, да го направят културно и оригинално, а не да стигат до крайности, които да навлекат някоя забрана с по-реално основание.

Засега е безпредметно да пиша каквото и да е повече, но ще следим ситуацията и се надявам, че в крайна сметка това недоразумение ще отпадне.




Add this to your website

Коментари

avatar debono
-1
 
 
Ще се опитам да представя моята гледна точка относно проблема описан в статията. Действително, съгласно действащата Наредба за реда и условията на пътуване с обществения градски транспорт на територията на Столична община (Наредбата, приета с Решение №520 по Протокол № 48 от 26.09.2013), превозът на велосипед в обществения градски транспорт е забранен. Единственото изключение е предвидено в чл. 12, т. 4 от Наредбата - [b]велосипед, само в последния вагон на метровлак в метрото, след закупуване на отделен билет при следните условия: а) в делнични дни – след 21 часа, а в почивни и празнични дни – целодневно; б) да не замърсява превозното средство;[/b]. По аргумент от 34, ал. 5 от Наредбата, за велосипеда се перфорира отделно билетче.
Такава беше нормативната уредба и по старата наредба, която беше отменена с Решение № 520 по Протокол № 48 от 26.09.2013 г. на Общинския съвет. От изложеното става ясно, че досега всички, които сме превозвали велосипеди (дори с перфориран билет за тях) сме осъществявали състав на административно нарушение, т. е. контролните органи е следвало да ни съставят акт за установяване на административно нарушение и т. н. Лично мен са ме проверявали доста пъти (в автобус 98), но нещата приключваха, след като им представях редовно валидиран билет.
Според мен вело общността пропусна възможността да запознае общинарите с позицията си по този въпрос още на етап общетсвено обсъждане на въпросната наредба. Същото приключи късната есен на 2013 г., след което бе приет окончателният вариант на нормативния акт. Към настоящия момент наредбата е действаща и, за съжаление, не допуска превоз на велосипеди.
По мое мнение, към настоящия момент може да се изготви едно писмо, в което да се обясни на общинарите, че Наредбата следва да бъде изменена, като се допусне възможността за превоз на велосипеди по определени автобусни линни, т. е. да се разпишат правила за превоз, а не да се върви по пътя на рестрикциите. Примерно, велосипеди да се превозват само в крайградските автобуси (98, 64, 122 и др.), да се определи цена за превоза (примерно 2 лв. за колело) и т. н. Така общината ще печели от тази услуга, ще стимулира вело туризма в околностите на София, а вело общността ще е доволна и спокойна, че няма да я третират като нарушител. Тъй като евентуалното изменение на наредбата ще отнеме време, а не се знае дали въобще ще се приеме подобно предложение, може да се подходи другояче. Може да се напише едно писмо до административнонаказващия орган - г-жа Йорданка Фандъкова - кмет на Столична община, в което да се предложи нарушенията, извършени от лица, превозващи велосипеди в градския транспорт с редовен билет, да се третират като маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН и контролните органи да не съставят АУАН.
И последно, аргументите на човека от столичния градски транспорт, публикувани във facebook са доста пресилени, доколкото в чл. 12 от Наредбата са описани доста разнообразни и обемисти предмети, които могат да се превозват в автобусите. Като пример мога да дам предметите по чл. 12, т. 3, изр. 2 от Наредбата - [i]количка без дете или лице с увреждания се таксува с билет.[/i]. Последните са доста обемни и могат да конкурират велисипеда, особено на ширина. В тази връзка се сещам за следния пример - доста клошари и други подобни се движат с такива детски колички, които са и доста мръсни, но съгласно наредбата могат да бъдат превозвани в автобус по всяка една линия и по всяко време -само срещу 1 лв. Това е типичен пример за наличието на концептуален проблем в наредбата по отношение на байковете.
P.S. Готов съм да учатвам в дискусията и предприемането на конкретни мерки, за да защитим правото си на достъп до градския транспорт с оглед упражняване на любмия ни спорт в планините около София.
Пзодрави на всички и дано проблемът не нарастне, а се реши в условията на консенсус и взаимни отстъпки.
avatar admin
+2
 
 
Нистина не мога да разбера защо хората имат склонност да тълкуват нормативните актове ограничително в своя вреда, след като основният принцип е тъкмо обратният! Толкова ли сме обременени от тоталитарно минало и липса на желание за свобода и достойнство? Основен принцип във всяка правова държава е, че всичко, което не е забранено, е позволено.
За да стане по-ясно, за пореден път ще го кажа:
- Никъде в наредбата няма изрична забрана за превозване на велосипед.
- Има позитивна уредба на специалния случай превозване на велосипед в метрото.
- Има позитивна уредба и на други специални случаи.
- От тези позитивни уредби на специални случаи не може да се изведе забрана за останалите случаи. Това е така, защото специалните случаи акцентират върху някаква специфика, но не изключват общия случай. За да е забранен общият случай, това трябва да е направено изрично, както е в чл.18 за други неща.
Моля, влезте в профила си, за да публикувате коментар
Последна промяна ( Понеделник, 07 Април 2014 21:56 )
 

Партньори

MTB-BG.com достига до читателите си, благодарение на подкрепата от:











Стани сътрудник на MTB-BG.com

Ако желаете ваши материали (статии, снимки, видеоклипове и др.) да бъдат публикувани в MTB-BG.com, свържете се с мен на [email protected] или чрез съобщение през Facebook страницата на МТБ-БГ. Можете да видите и някои от най-удобните начини за изпращане на материали ТУК