Начало ?????????????? ????????? История за размерите на колелата на планинските велосипеди
История за размерите на колелата на планинските велосипеди
Написано от Любомир Ботушаров    Събота, 06 Май 2017 05:25    Печат

Темата за размерите на колелата на планинския велосипед без съмнение е една от най-модерните, интересните и спорните в последните няколко години. 26, 27.5 (650В), 29 (700c), 27.5+, 29+, фетбайк... не е като да няма за какво да се говори.


Всички знаем хронологията: първо беше 26 цола - размер, който се задържа десетилетия; после се появи 29 - базиран на стандарта 700c (какъвто е диаметърът на колелата при много шосейни и градски велосипеди), само че с широки планински гуми; след това дойде ред на междинния 27.5 (650В), който постепенно измести и елиминира 26; фетбайковете дълги години бяха ексцентрична и тясно специализирана ниша, но в един момент рязко добиха популярност; дали покрай тях или по друга линия, но в момента тенденцията е и при 27.5/29 да се предлагат гуми с все по-голям балон (т.нар. Plus размери), стигащи до 2.8-3.0 инча широчина.

За някои всичко това е просто опит на индустрията да изкарва повече пари, да превръща всяко предишно поколение велосипеди в старомодни и непотребни вещи, за да вървят продажбите на новите, лъскави байкове. Други свързват подобно развитие с желанието за създаване на все по-добри велосипеди, с еволюцията на маунтин байка. Трудно е да се каже кое е вярно, защото истината може би е по средата...


Има обаче един човек, който знае нещичко по въпроса за размерите на колелата. Името му е легенда - Гари Фишер. Той е един от създателите на маунтин байка и дълго време притежаваше собствена компания за велосипеди, носеща неговото име, която по-късно се вля в семейството на Trek. Наследството на Fisher Bikes обаче и досега присъства в моделите на големия американски производител, като най-важното в случая е, че Гари Фишер бе един от най-ревностните привърженици на размера 29 цола - той бе човекът, който в най-голяма степен допринесе за внедряването на този размер в серийно производство в началото на нашия век (по онова време най-вече за ХС твърдаци).

Биографията и опитът на Гари Фишер са нещата, които ни карат да го слушаме внимателно, когато разказва защо навремето 26-цоловият размер се е установил като господстващ за планинските велосипеди и докъде могат да се проследят корените на сегашните експерименти с размерите на колелата на планинския велосипед. Видеото на Trek е на английски език, но предполагаме, че повечето от вас няма да имат проблем да разберат основните неща:

Повече за размерите на колелата при велосипедите Trek можете да научите тук: http://ow.ly/HlzX30bktRr.

Реклама


Add this to your website

Коментари

Моля, влезте в профила си, за да публикувате коментар
Последна промяна ( Събота, 06 Май 2017 17:44 )
 

Партньори

MTB-BG.com достига до читателите си, благодарение на подкрепата от:











Стани сътрудник на MTB-BG.com

Ако желаете ваши материали (статии, снимки, видеоклипове и др.) да бъдат публикувани в MTB-BG.com, свържете се с мен на [email protected] или чрез съобщение през Facebook страницата на МТБ-БГ. Можете да видите и някои от най-удобните начини за изпращане на материали ТУК