Рила - вр. Калайджийски камък | ||
|
Връх Калайджийски камък със сигурност не е най-внушителният в Рила планина, но пък се оказа удобна точка, в която да подкараме велосипедите обратно надолу по пътеката със зелена туристическа маркировка, която минава през него, идвайки от вр. Малък Полич и слизайки надолу към гр. Рила. Ако искате да прочетете повече за самото каране по настоящия маршрут, можете да го направите тук: https://www.mtb-bg.com/index.php/trails/travel/7910-travel-2019-rila-mi-e-mila. Затова сега ще наблегна повече на техническото описание на маршрута. Ще започна с това, че малко го преструктурирах спрямо това, което ние направихме - основният маршрут не се качва до самия връх, а до един завой на черния път под него, откъдето хващаме пътеката. Защо така? Защото маркировката от връхчето на практика не следва ясна пътека и е нанесена по сравнително стръмен и див терен - без съмнение това прави карането трудно и дори интересно в някакъв смисъл, но не мисля, че би се харесало на „масовата аудитория“. И все пак, за да не ощетявам тези, които биха желали да се насладят на панорамата към по-високите върхове и да пробват така описания терен, съм добавил към основната GPS следа и допълнителна, която е до самия вр. Калайджийски камък и от него надолу. Имайте предвид, че тази допълнителна отсечка добавя 2.6 км дължина, 240 м височина и една степен нагоре в техническата трудност, т.е. доколкото може да се говори за пътека от върха, тя е с ниво Т4. Иначе във варианта, в който е описан основният маршрут, пътеката е ясна, на отделни места леко обрасла, но като цяло напълно проходима, и преобладаващо със средна трудност, като не липсват и някои по-технични участъци. Добре е все пак да сте подготвени за това, че теренът по тези склонове е по принцип нестабилен, защото изложението е южно, почвите са песъчливо-каменисти и пътеките по произход са основно за изкарване на животни нагоре към планината. И все пак тази пътека е доста по-лека, отколкото повечето пътеки над Кресна или Крупник, а иначе е от същия тип и позволява каране дори веднага след дъжд - нашето бе точно такова. В гр. Рила зимата е сравнително мека, климатът е като в Благоевград. Не е чак толкова топличко, като на юг от Кресненското дефиле, но в по-слънчеви и топли зимни дни маршрутът е подходящ избор, защото снегът по тези южни склонове обикновено остава на нива над 1200 м. Независимо дали ще следвате основния маршрут, или ще направите и допълнението, пригответе се за малко душманско изкачване със среден наклон 10%. При по-ниски температури откритостта на склона не е проблем, но в по-топли дни слънцето няма да ви пощади, така че през периода май-септември е по-добре да започнете карането рано сутринта. Тъй като карането е сравнително кратко, може да го комбинирате и с други подобни в района - най-лесното допълнение е да направите обиколката около Кръста, но може също така да „налазите“ отсрещните склонове, където също има пътеки (тепърва ще ги описвам!) или да отидете дори към с. Стоб и Стобските пирамиди. Реклама
Изходна точка: гр. Рила, стария мост към ВЕЦ „Рила“. В съседство до него и от двете страни има място за паркиране. Дължина: 11.3 км Изкачване: 665 м Ниво на техническа трудност: средно (R1, R2, Т3) Физическо натоварване: средно (КФН=7) Продължителност: 2-3 часа (в зависимост от темпото, почивките и т.н.) Вода: 1.5 - 2 л, по маршрута не видях чешми, макар че на картата са посочени такива в близост до него Храна: не е необходима, освен ако не държите да хапнете сред природата; по маршрута има изградени беседки и места за отдих на няколко места. Терен:
Изтеглете GPS следата (в универсалния формат gpx) и я заредете във вашия уред за навигация. Разпечатайте PDF описанието, за да имате най-важната информация за маршрута по време на карането. Система за техническа и физическа трудност на пътеки, пътища и маршрути в МТБ-БГ.
|
||
Последна промяна ( Петък, 29 Ноември 2019 13:24 ) |
Коментари